Jak ze mě Fujifilm udělal lepšího fotografa...

Název může evokovat nějaký faktor, říkejme mu například faktor X, který z obyčejného fotoaparátu dělá něco výjimečného. Je značka Fujifilm natolik revoluční, že její technika ze mě automaticky udělala lepšího fotografa?

Ano i ne, ale pojďme si to rozebrat blíže.

Nedá se značce Fujifilm upřít, že jejich řada se snímači X-trans je velmi podařená. Já osobně jsem si X-Pro 1 pořizoval pro fotografování portrétů. Chtěl jsem mít alternativu k velké zrcadlovce a chtěl jsem vyzkoušet něco jiného. Mimo čipu samotného mě velmi lákala pevná skla Fujinon, protože se mi líbila jejich kresba a výkony na plně otevřenou clonu.

S přivřenýma očima lze dosáhnout samozřejmě obdobných výsledků i s technikou, kterou jsem už měl. Kompromisy jsou možné vždy, ale já už jich měl dost. Jakmile mi X-Pro 1 přišel, tak mi bylo jasné, že původní plán používat Fujifilm jen se starými manuální skly, právě padl. Trvalo to jen týden, než se mi podařilo sehnat v tu dobu nedostupnou XF35mm F1.4R a od té chvíle 90% z toho co dělám, tvořím s touto sestavou.

Není to jen kvůli čipu a objektivu, ale hlavně kvůli tomu, jak se mi X-Pro 1 používá a jaký z něho mám pocit. Je to pro mě sice stále vybavení, ale baví mě ho používat. A to je důvod, reálný důvod, proč ze mě Fujifilm udělal lepšího fotografa. Dal mi radost z používání něčeho, tak spotřebního jako je digitální fotoaparát.

Není nebe bez mraků a taky bych některé věci na svém X-Pro 1 změnil, ale naštěstí pro mě je měnit nemusím, protože v novější verzi X-Pro 2 už jsou vyřešeny.

V jistém bodě jsem přestal hodnotit věci jen podle ukazatelů CENA x VÝKON, protože v první řadě mě musí věc se kterou pracuji bavit, a to se Fujifilmu prostě povedlo.

Nechci srovnávat nic s ničím a neříkám, že by měla být jen jedna značka vynášena do nebes, ale stojím si za tím, že fotografa nedělá technika, ale jeho soustředěná práce na jeho silných a potažmo i na slabých stránkách.

Nevěřili byste jak často narážím na představu, že dobrou fotografii dělá jen drahý a velký foťák - realita je naštěstí jiná.

Máte ve svém životě techniku, která vás doopravdy baví používat? Napište mi o tom. 

 T. #2016

T. #2016