Jak nakopnout sebe sama...

Je více způsobů, jak sebe sama tahat ven a fotit (v paralele k jakémukoliv lidskému bytí by se dalo říci, že je více způsobů, jak se motivovat něco dělat). Musím se přiznat, že občas ulpívavě přemýšlím nad tím, jak něco budu dělat místo toho, abych to ve skutečnosti dělal. Z dlouhodobého hlediska bych chtěl toto přemýšlení omezit, protože nechci plýtvat čas.

Stokrát bych se mohl vymlouvat, že nemám prostor, kdy fotit, ale ve skutečnosti jsem v tomto týdnu věnoval analogové fotografii. Vyměnil jsem myšlení na focení za opravdové focení a bylo to jen dobře, protože jsem získal nové zkušenosti a nové fotografie, které mi dělají radost.

 2016 #analog

2016 #analog

Mnoho fotografů (a já ty sklony mám logicky taky) řeší nedostatek inspirace nákupem nové techniky nebo vybavení. Ano, nový foťák Vás vytáhne na chvíli ven a máte se na co těšit, ale na druhou stranu z Vás lepšího fotografa neudělá.

Jeden z našich nejvýznamnější fotografů -Josef Koudelka- vždy tvrdil (a nejspíše stále ještě tvrdí), že musí vyfotit minimálně tři filmy za den, aby oko zůstalo trénované (3 filmy po 36 snímcích = 108 snímků/den). Tady musím přiznat, že objemu fotografií za den nesahám panu Koudelkovy ani po tkaničky u bot.

Potenciální nedostatek inspirace jsem vyřešil nákupem fotoaparátu. Koupil jsem ho jako dárek a musím říci, že když jsem viděl, jak to obdarované osobě jde, tak jsem hned aktivněji začal fotit se svojí technikou. Udělat radost někomu, koho máte rádi vás nabije více jak jakákoliv finanční investice do sebe sama.

Protože je většina mých focení “řízených” (domluvených, vyhraněných, jasných), tak jsem se rozhodl, že zkusím dokumentovat věci běžné a dalo by se říci obyčejné, které se dějí nahodile. Vzniká mi takto řekl bych osobní projekt, který bude mít třeba význam pouze pro mě, ale to není málo.

 2016 #analog

2016 #analog

Jak to máte vy? Více přemýšlíte nad tím, jak něco budete dělat místo toho abyste se zvedli a šli to ve skutečnosti dělat? Čas je třeba dle Einsteina relativní, ale také je zcela určitě omezený. Když jsem četl knihu od Paula Coelha Veronika se rozhodla zemřít, tak jsem stále přemýšlel nad tím, že času není nekonečné množství.

Žít na 1000% každý den se mi občas zdá nemožné, ale snažím se to učit, a to je možná ta správná cesta i pro to, jak nakopnout sebe sama. 

Nepřestávejte se učit.