Svatební focení

Když jsem se začal doopravdy intenzivně věnovat portrétnímu fotografování, tak jsem vždy říkal, že nikdy nebudu fotit svatby. Své rozhodnutí jsem si obhajoval tím, že nechci někomu zničit jeden z nejkrásnější dní v životě. Jak říkala už moje babička: “Odříkaného chleba největší krajíc."

Mé vlastní rozhodnutí padlo ve chvíli, kdy prostě novomanželé chtěli, abych svatbu fotil já. Musím se přiznat, že poprvé jsem měl strach, ale podruhé už jsem se nějakým způsobem i trochu těšil. Samozřejmě focení svatby je velký stres pro všechny. Je to den, kdy fotograf musí být stále ve střehu. Musí být připraven on, i jeho vlastní technika.

Dlouho jsem nechápal, proč jsou ceny svatební fotografů “tak vysoké”, ale jakmile jsem si to pořádně vyzkoušel, tak musím přiznat, že plně chápu, že si kvalitní svatební fotograf nechá svou práci také patřičně zaplatit. Nejen, že to je celý den práce, cesty, mnoho komunikace s cizími lidmi, ale je to i výzva.

Svatby se konají různě velké, na různých místech s různým programem a za různého počasí. V cizím prostředí musí být člověk pohotovější, protože zpětně už nic nenafotí. Například pro mě je to velký rozdíl proti portrétnímu focení, které si předně často moderuji a vybírám nebo spoluvybírám místo a čas.

Svatební fotografie v sobě kombinuje reportáž a portrét. Tyto dva žánry jsou velmi rozmanité a kladou na fotografa vysoké nároky. Osobně musím říci, že svou silnou stránku vidím v portrétní části, ale je možné, že svou reportážní část vidím jen přehnaně kriticky.

A jak to vnímáte vy? Je pro Vás kvalitní svatební fotograf důležitý? Je to nutné zlo? Nebo ho nepotřebujete?

 Svatba #2016

Svatba #2016