Píle, talent nebo intelekt?

Když přemýšlíme o úspěšných lidech, tak většinou jejich úspěch přisuzujeme jejich vrozenému talentu a snaze někam to dotáhnout. Na první pohled se zdá spojení píle a telentu, jako nejpřímnější cesta k “úspěchu”. Mnoho různých prací se snažilo říci, jestli je více talent nebo píle. Malcolm Gladwell ve své knize Mimo řadu přidává jako determinantu úspěchu ještě místo a čas. Proč místo a čas? 

Jednoduše řečeno, když nejste ve správném místě a čase, kde byste mohli své nadání nebo snahu uplatnit, tak nemáte šanci stát se mistrem v daném oboru/činnosti. Mistroství se dá vyjádřit 10 000 hodinami, které aktivně vynaložíte danému tématu. Ti nejzapálenější svých 10 000 hodin dokáží zvládnout za několik let a u dynamicky vyvíjejících se oborů získat podstatnou výhodu a dosáhnout obrovského úspěchu (Steve Jobs, Bill Gates a aktuálně Elon Musk).

V mnoha chvílích se člověk, který něco vytváří cítí méněcenný. Srovnání se nevyhneme, ať už jen ve vlastní hlavě nebo přímo díky zpětné vazbě na naší vlastní práci. Zpětná vazba je dobrá a nemyslím si, že je potřeba se ji bát. Naopak dokáže přinutit člověka, aby nestál na jednom místě, ale vyvíjel se. Občas je ale důležité zamyslet se nad tím, s kým se sronáváte, protože i když potkáte člověka na stejné pozici, tak nikdy nevíte, jakou cestou šel. Kde a kdy dostával možnosti o kterých Vám by se jen zdálo, protože on ve své cestě za 10 000 hodinami může být v danou chvíli mnohem dál. 

Být druhý je pro někoho ostuda, ale upřímně řečeno je to lepší výchozí pozice, protože Vám to poskytuje prostor se vyvíjet a nezřídka to člověka mnohému naučí. Vím, že jsme výkonová společnost, ale některé věci nejdou hned a trocha trpělivosti, kázně a soustředění mnoha lidem chybí. To jsou ti, kteří třeba byli i první, ale chybí jim vlastnosti, které by je dostali o krok dál. Někdy opravdu stačí už jen jeden krok k tomu, aby se člověk posunul na jinou úroveň. To krásné na tom je, že nikdy nevíme, který krok to je, ale to jsme zase u trpělivosti. 

V titulku článku je napsaný ještě intelekt a zatím o něm nebyla řeč. Narazil jsem na mnohé umělce, fotografy a sportovce, kteří se i přes vystudování lukrativních oborů rozhodli dělat něco, co by mohl vlastně dělat kdokoliv. Tito lidé jsou zvláštním spojením píle, talentu (v různé míře) a intelektu, který jim pomáhá vše pevně uzavřít a zamířit správným směrem. 

Nedávno jsem sledoval dokument o bratrech Klitschko, kteří jsou oba fenomenální boxeři dnešní doby. Jeden z jejich tvrdých amerických rivalů o nich prohlásil: “Vitalij a Vladimir jsou a vždy byli dost chytří, aby dělali lékaře, pravníky nebo politiky, ale oni se rozhodli, že budou dělat něco, co může dělat kdokoliv. Oni se rohodli být i přes svůj intelekt boxery.” Bratři Klitschko spojili všechny tři proměnné - píli, talent a intelekt v činnosti, která by na první pohled mohla být pod jejich úroveň a stali se obrovskými hvězdami. 

Nemusíme chodit za východní hranice. Roman Vaněk, který napsal x kuchařek, založil PRAKUL a má pořady Peklo na talíří a Jídlo s. r. o. je vystudovaný fotograf. Byl novinářem pro ČTK, ale rozhodl se obchodovat s obuví, roky žil v zahraničí a protože vaření bylo jeho vášní, tak se rozhodl stát člověkem, kterým je nyní. Před několika lety si udělal výuční list - kuchař. U zkoušek si vytáhl otázku č. 8 - kuřecí prso s broskví. 

No není život obrovsky ironický?

Roman Vaněk se rozhodl jít svou cestou stejně jako Josef Koudelka (Prague Photographer - Magnum Photos), který vystudoval letecké inženýrství na ČVUT, ale ihned po dostudování se stal profesionální fotografem - aktuálně celosvětově známým. Jeho knihy Exiles a Gipsies jsou svatým grálem mnoha fotografů po celém světě. 

Příkladů bychom našli nespočítaně, ale všimněte si, že se v nich spojuje vášeň pro nějaký obor nebo činnost, píle, nějaké množství talentu a intelekt. Nechci, ale aby to znělo tak, že jen VŠ vzdělení mají naději na úspěch. Inteligence jako taková má mnoho podob, včetně emoční a na druhém pólu matematické. Jednoduše řečeno, člověka se kterým chcete spolupracovat a bavit se s ním poznáte velmi snadno. 

Mnoho nápadů může člověku připadat hloupých, ale pokud sedíte v práci, kde Vás to nebaví a myslíte na jinou činnost (já třeba na focení), tak je asi čas začít dělat změny. 

Za každým krokem může být přece ten vysněný konec.

 Tak trochu jiné selfie #2016

Tak trochu jiné selfie #2016