Haters gonna hate

Haters (hejtři) existují asi od doby co je svět světem. Bohužel v 21. století a po mnoha technických revolucích je velmi lehké sledovat velké množství různých věcí, včetně fotografů. Hejtři mají potřebu aktivně řešit to co fotíte, nebo píšete. Tento jev nelze brát jako negativní protože Vás udržuje tak nějak ve střehu a máte možnost věcně a slušně argumentovat.

Nevýhodou je, že Vás to stojí nemálo času a pevných nervů bez toho, aby se něco změnilo. Haters gonna hate.

Mám přímou zkušenost, že když dojdou věcné argumenty a debata stojí na mrtvém bodě, tak hejtr přechází do osobního útoku (asi mám štěstí, protože normálně tímto hejtr začíná). A není nic lehčího než sesmilnit kategorii originality - ještě více Vás potěší, když se hejtr pasuje do pozice originálního autora a Vás jen tak bezmyšlenkovitě strhá s tím, že jste neoriginální - jako měřítko použije sebe sama.

Bohužel musím říci, že je základní chyba někam svou práci pasovat. Fotograf si může myslet, že je geniální a originální, ale nikdy (a to se týká jakékoliv vizuální nebo umělecké práce) nesmí tvrdit, že je jeho práce taková a podsouvat tak tento názor lidem.

Proč nesmí?

Každý člověk má právo na svůj osobní názor a kdokoliv bez jakéhokoliv adekvátního vzdělání a nebo zkušeností je schopen ohodnotit fotografii podle sebe. Prostě si myslím, že člověk nepotřebuje nadiktovat, co má v díle vidět nebo jak má na něho samotného působit. Jakýkoliv komentář už může ovlivňovat svobodný úsudek a ten já si u lidí cením hodně vysoko.

Taky jsem musel dojít k tomu, že není potřeba vše co vidím hodnotit a pracovat se soudy i ve chvíli, kdy se mě na ně nikdo neptá. Velmi inspirující v tomto ohledu byl Josef Sudek:

"Když jsem se pak dostal na státní grafickou školu, byl to novej svět. Profesor Karel Novák byl nóbl pán, inteligentní, to se hned poznalo, protože snášel moje výroky o prdelích, jak mi zůstaly ve slovníku z války. Taky se mi na něm líbilo, že ukazoval sbírku fotografií a nic k tomu neříkal. To je přece krásný, když se k fotografiím nic neříká…"

Vždy říkám, že mám mnohem lepší věci na práci než se zaobírat tím, co komu přijde jaké. Zavděčit se nedá všem a já teda budu radši dál fotit a psát, protože to vidím jako jedinou možnou cestu, jak svou práci brousit a zlepšovat.

 Analog #2016

Analog #2016