Technokratické samaritánství

Cena fototechniky není nízká. Navíc se stále vyvíjí a marketing vytváří tlak na to, aby fotografové stále opakovaně utráceli nemalé finance za menší či větší změny mezi modely nebo kupovali nové příslušenství. U hobby fotografů se nejedná o investice, protože většinou není předpoklad, že by se jim vklad vrátil nebo jim naopak technika vydělávala.

Opačná situace nastává u profi fotografů, kteří fotaparát používají jako zdroj příjmů - je to stejné jako dílna a vybavení automechanika. Prostě a jednoduše fotograf bez foťáku existovat nemůže.

Bohužel narážím na kolegy, kteří mají za to, že je nutné vlastnit co nejdražší techniku bez ohledu na to, jaké klienty mají (když je mají). Myslí si, že tím pozvednou kvalitu fotografie. A tady je ta chyba, protože kvalitu fotografie neurčuje technika (to je omyl na obou stranách barikády), ale kvalita fotografa.

Pokud někdo pozvedává kvalitu fotografie pouze technikou, tak se dopouští technického samaritánství, protože nezřídka investuje do techniky nebo vybavení, které se mu jen tak nezaplatí nebo motivuje k plošnému zvýšení cen. Velká část lidí měří kvalitu fotografa podle techniky (velikost a množství) a předpokládají, že technika všechno udělá sama.

Nejsou fotografové sami strůjci představ, že dobrou fotku dělá dobrý foťák?

Pokud nechce člověk hned zkrachovat, tak musí zapřemýšlet jestli investice do techniky zlepší kvalitu natolik, že to přivede klienty, kteří tuto investici ocení a svým způsobem v zakázkách i zaplatí. Pokud, ale fotograf investuje do něčeho, co ve výsledku jako zlepšíní pozná pouze on a další fotografové, tak riskuje, že svou investici bude těžko klientovi prodávat v ceně za své služby (potažmo splácet nebo na ni vydělávat).

Myslím si, že je dobré vyvažovat snahu pozvednout celkové postavení fotografie v českém prostředí, ale ne nákupem přebytečného příslušenství nebo pro daný žánr naddimenzovaným aparátem.


Pryč jsou sice doby, kdy byl fotograf schopen fotit s jedním aparátem několik (i desítek) let a jen měnil film, ale neznamená to, že je nutné hned mít vždy jen to nejdražší nebo v naších očích to “nejlepší”.  

Zůstaňte soustředění na to, co má doopravdy smysl.

P.

 Helča #2016

Helča #2016