Na internetu a speciálně na sociálních sítích nalezneme ke každému novému produktu velké množství obsahu. Doslova mám občas pocit, že když FUJIFILM vydá nový fotoaparát, že na mě bude čekat i v mé vlastní ledničce (otázka je, co by tam dělal, když v ní nejsou žádné police, ale to je jiné téma).
Vytváření recenzí a ukázek sebou nese zodpovědnost, tedy pokud přistupujeme k informacím a jejich konzumentům s jakousi přirozenou pokorou. Doba je bohužel rychlá a být první se velmi často zaměňuje s tím být nejlepší.
A to je dle mého důvod, proč se sice v den pádu embarga můžete podívat na 100 videí, ale 95% z nich bude o pěti klíčových vlastnostech z tiskové zprávy a efektních záběrech. Tedy videa bez uživatelského přesahu u kterých vítězí forma nad obsahem. Uživatelský přesah velmi často vyžaduje buď delší testování a nebo perfektní znalost jedné značky.
V posledních více než třech a půl letech jsem měl prakticky vždy přístup k novinkám FUJIFILMU mezi prvními lidmi v ČR. A mělo to vždy svůj důvod. Těžko se mi to vysvětluje, ale když se věnujete intenzivně prodeji, tak je nutné každé novince takříkajíc “přiřadit ideálního uživatele”. Jednoduše velmi dobře ve svém vlastním prostředí (střední Evropa) definovat, pro koho je fotoaparát nebo objektiv primárně určen.
A tento článek je pro mě osobně revoluční v tom, že se pokusím každý fotoaparát FUJIFILM, který máme k dnešku na trhu (10/2020) nebo aktivní na bazarovém trhu, přiřadit k uživateli. Vycházím ze zkušeností vlastních, prodejních a zpětnovazebních přímo od FUJIFILM fotografů.
Všimněte si, že pořadí není náhodné. První blok jsou fotoaparáty s 26Mpix a tedy i technologií BSI. Jejich hrubý výkon je a vždy bude vyšší než u druhého bloku fotoaparátu s 24Mpix. Na chvostu jsou řady T-100, které jsou sice dostupné, ale jejich výkon je nižší a X-Trans je nahrazen snímačem s takzvanou Bayerovou maskou.
FUJIFILM X-T4
Aktuálně se jedná o to nejlepší, co lze v APS-C segmentu od značky FUJIFILM koupit. Vhodný je pro všechny druhy fotografů, včetně extrémní cestovatelské fotografie. Velmi oblíbený pro všechny druhy profesionální práce, jako je například svatební focení, reportáže, práce ve studiu atd.
Kdo je jeho uživatel?
Každý, kdo nechce dělat kompromisy a využije efektivní stabilizaci snímače IBIS. Například při videu z ruky, fotografování v náročných podmínkách nebo při použití objektivů s velkou ohniskovou vzdáleností.
Kdo nechce řešit kompromisy, zvolí FUJIFILM X-T4.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-T3
FUJIFILM X-T3 s poslední verzí firmwaru dosahuje stejného výkonu, jako FUJIFILM X-T4. Nepotřebujete-li stabilizaci snímače a hledáte všechny benefity modelu X-T4, tak je nákup třetí generace téčka nejlepší možnou variantou.
Kdo je jeho uživatel?
Fotograf, který nechce řešit kompromisy a ke své práci nepotřebuje stabilizaci snímače. X-T jednotky vždy byly a jsou racionální variantou, protože pokrývají většinu potřeb bez nějakých zásadních “výstřelků”.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-Pro3
Sdílí stejný snímač a procesor jako X-T jednotky, ale zachovává jiný design a hybridní hledáček. Ve své třetí verzi se více odklání díky primárně zaklopenému LCD, který je trnem v oku pro mnoho potenciálních zájemců. Sám FUJIFILM se ho snažil více specifikovat jako fotoaparát pro pouliční a reportážní žánry.
Kdo je jeho uživatel?
Každý kdo nehraje na jistotu. Chce hledáček na straně nebo přechází a ocení hybridní verzi hledáčku. Pomineme-li LCD, který lze pouze vyklopit a zaklopit, tak není modelu X-Pro3 co vytknout. Já osobně ho používám na všechnu práci.
Míra specifičnosti: 3 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X100V
Pátá generace fotoaprátu, který postavil celé základy řadě X. Obrovskou změnou proti předchozím generacím je nová verze objektivu 23mm f/2 a možnost z něj udělat WR verzi použitím UV filtru.
Kdo je jeho uživatel?
Fotograf, který je naprosto ztotožněn s tím, že nevymění objektiv - tedy těm, kterým vyhovuje 23mm (po přepočtu 35mm). Jeho použití je také široké, ale ohnisko mu spíše přisuzuje žánry, kterými jsou pouliční, cestovatelská a dokumentární fotografie. Jedná se o fotoaparát do kapsy a kdyby bylo mé primární ohnisk 35mm, tak nepoužívám nic jiného.
Míra specifičnosti: 4 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-S10
Aktuální novinka, která sdílí s modelem X-T4 snímač a procesor. Výstup tedy bude stejný jako u mnohem dražších fotoaparátů. V útrobách má uloženou optickou stabilizaci snímače. Je to tedy model, který má jasný potenciál být hybridním (foto i video).
Kdo je jeho uživatel?
X-S10 je trochu jiná a bude perfektně sedět lidem, kteří přecházejí z jiného systému nebo se rozhodnou vyměnit svou starou zrcadlovku za bezzrcadlovku. Ovládání je trochu jiné než u ortodoxních FUJIFILM modelů. Druhá kategorie budou lidé, pro které je X-T4 už moc drahá a zvažují fotoaparát, který je vhodný i pro natáčení videa z ruky.
Za mě se jedná o ideální model, který pokryje 95% potřeb všech uživatelů za dobrou cenu. Jedná se o univerzální variantu.
Míra specifičnosti: 2 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-T30
Poslední a nejlevnější model, který patří do stejné generace, jako model X-T4. Sdílí tedy snímač a procesor. Jak už ale platí u X-T desítek, tak výkon v hraničních funkcích (rychlost AF, citlivost v lowlightu, video) je nižší. Výsledné fotografie ovšem vypadají stejně jako u nejdražších modelů.
Obecně vychází méně updatů firmwaru než u X-T jednotek, takže je ve hvězdách, zda dosáhne na konci své životnosti stejného výkonu jako X-T4/X-T3.
Kdo je jeho uživatel?
X-T desítky jsou racionální dostupnou variantou, ale to neznamená, že se s nimi nedá fotografovat nebo natáčet na dostatečné úrovni. V letošní sezóně jsem měl jako jeden z fotoaparátů k mé X-Pro3 X-T30 a jednou X-S10 a oba fotoaparáty pracovaly na 100%.
X-T30 je nejprodávanějším fotoaparátem, takže je univerzální variantou. Hledáte fotoaparát na všechno a existuje u vás cenový limit? Zvolte X-T30.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-H1
X-H1 je nejvyšší model generace fotoaparátů se snímačem 24Mpix. Jeho ovládání a grip je uzpůsoben pro nahrávání videa. Jedná se o první FUJIFILM fotoaparát s IBIS, který měl a má za úkol být hybridem.
Kdo je jeho uživatel?
Každý, kdo potřebuje hluboký grip například pro použití s velkými a těžkými objektivy, ocení optickou stabilizaci na snímači a chce celkově odolné tělo fotoaparátu. X-H1 se již neprodává, ale aktuálně je na bazaru spousta dobrých nabídek, protože doprodej modelu probíhal za velmi výhodných podmínek.
Míra specifičnosti: 2 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-T2
Byl to největší skok. Každý kdo někdy měl v ruce X-T1 a pak vyzkoušel X-T2 tak ví, že skok ve výkonu a rychlosti byl doopravdy masivní. Pozitivní byl poslední update firmwaru, který posunul rychlosti AF na maximum a rozšířil video funkce. Utěsněné tělo fotoaparátu, velký hledáček a slot na dvě karty je velkým benefitem.
Kdo je jeho uživatel?
Každý kdo touží po FUJIFILMU a na bazaru narazí na dobrý kus (všechny jsou vyrobené v Japonsku). Ceny jsou zlomkové a jedná se o výborný fotoaparát, který i v dnešní době udělá mnoho radosti a dobrých fotografií.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-Pro2
Druhá generace X-Pro je více konzervativní než verze 3. Jedná se prakticky o X-T2 s menším hledáčkem a horšími video funkcemi.
Kdo je jeho uživatel?
Každý, kdo hledá stylový fotoaparát s hledáčkem na straně. Odolný jako tank. Jeho ceny na bazaru jsou stabilnější a lépe si drží cenu. V ČR se jich prodalo mnohonásobně méně než modelu X-T2.
Míra specifičnosti: 2 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X100F
Čtvrtá generace modelu X100. S modely výše sdílí stejný snímač 24Mpix a rozhodně aktuálně na bazarech vede v porovnání cena výkon. Na rozdíl od X100V je objektiv X100F první generace, což je podstatný rozdíl při používání otevřené clony a současném ostření na velmi blízký předmět - výsledkem je měkčí podání.
Kdo je jeho uživatel?
Dokumentarista, streetař, cestovatel, který hledá cenově dostupnou variantu.
Míra specifičnosti: 4 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-T20
Výhodou desítkových řad je stejný obrazový výstup jako jednotek. Takže chcete fotky, které vidíte u majitelů X-T2 a hledáte nejlevnější cestu? Tady je - stačí si na bazaru koupit X-T20. Asi nejlepší výsledek při porovnání cena a výkon. Na bazaru se dají pořídit za jednotky tisíc.
Kdo je jeho uživatel?
Každý kdo má široce rozkročeno a fotografuje od každého něco.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-E3
X-E3 je jinou variantou X-T20. Hledáček na straně a LCD bez možnosti vyklopení. Do karet mu hrají, ale lepší rozměry.
Kdo je jeho uživatel?
Stejně jako u X-T20 téměř každý, ale X-E3 je trochu specifičtější a možná se více hodí pro cestování, street, dokumentární a portrétní fotografování.
Míra specifičnosti: 2 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-T200
Stovková série nemá X-Trans snímače. Obecně je jejich výkon ve všech ohledech o něco nižší, ale jedná se o dobrý vstup do X systému.
Kdo je jeho uživatel?
Velmi často spíše začátečníci. Tyto modely nemají nijak vyhranění účel.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
FUJIFILM X-T100
Stovková série nemá X-Trans snímače. Obecně je jejich výkon ve všech ohledech o něco nižší, ale jedná se o dobrý vstup do X systému. X-T100 první generace je levným nákupem, ale za cenu velké pomalosti celého systému.
Kdo je jeho uživatel?
Doporučil bych ho začátečníkům, kteří nyní ještě neví zda je bude fotografování bavit.
Míra specifičnosti: 1 z 5
1 = univerzální
5 = specifický
Vyspecifikovat model dle účelu je téměř nemožné, protože s X-Pro3 se dají fotit stejné žánry, jako například s modelem X-T20 i když se přímo FUJIFILM snaží některé své modely úžeji definovat právě designem. Při zpracování jsem tedy přidal škálu specifičnosti. Modely s jedničkou jsou totální univerzály a X100 beru v tomto výčtu jako nejvíce specifické i kvůli nemožnosti vyměnit objektiv.