FUJIFILM X-M5 výkonný malý dříč

FUJIFILM nám v říjnu 2024 přinesl zpět na trh fotoaparát z řady X-M, který se zdál být dávno zapomenutý, protože poslední a jediné Mko, konkrétně X-M1 vyšlo v roce 2013 a až po dlouhých jedenácti letech, jsme skočili rovnou do páté generace. 

X-S20 bez stabilizace? 

Jak jsem již v úvodu naznačil, tak se nám nový model X-M5 dostává na trh v páté generaci FUJIFILM fotoaparátů a protože nemůžeme mluvit o páté generaci snímače, tak je jasné, že FUJIFILM sám se rozhodl generace dělit dle procesorů. Dávno pryč je doba, kdy v jedné generaci byl jeden snímač a jeden procesor. Toto období trvale skočilo ve čtvrté generaci, tedy u modelů X-Pro3, X100V, X-T4/X-T3, X-E4, X-T30 apod. 

Snímač je léty osvědčený o oblíbený X-Trans CMOS 4 s 26Mpix a technologií BSI. Stejný nalezneme nejen v X-S20, ale třeba i starší X-T4 a X-T3. 

Procesor na druhou stranu je nejnovější X-Procesor 5, tedy stejný procesor, který pohání i X-H2s a nebo GFX100 II za 200 000 Kč. Ten procesor, který přinesl výkon kontinuálního zaostřování a hlavně objektové zaostřování na zvířata, ptáky, drony, hmyz, vlaky, cyklisty, motorkáře, auta atd. 

Takže OK, zkraťme to. X-M5 je prakticky zmenšená X-S20 bez stabilizace, hledáčku a menší baterií. Hotovo vyřešeno, tady je odkaz na můj kurz, tím mě můžete nejlépe podpořit a já vám slíbím, že ty peníze neutratím jen za sladkosti a díly na moje staré japonské motorky.

Dobře, končím s blbostmi a pojďme se podívat na X-M5 nejen z uživatelského, ale i z hlediska potencionálního zákazníka. 

Výkon 

V minulosti bylo několik nadějných modelů s hledáčkem, které byly ale už při vydání přiškrceny starým hardwarem. Na toto trpěla například řada X-T100. X-M5 na druhou stranu nabízí obrazový výkon X-T3/X-T4 a ostření aktuálně lepší než X-T5. 

Ano, jedná se jen o výhodu novějšího firmwaru, který dostaneme ještě do konce roku 2024 do ostatních modelů, ale nejmenší FUJI-X opravdu nepůsobí ořezaným dojmem. 

Vidět je to i na video funkcích, kdy tento drobek dokáže natáčet open gate 6,2k 30p 4:2:2 10bit na vloženou SD kartu. Mechanická závěrka zvládne 8 snímků za vteřinu a elektronická až 30 s využitím 1,25x cropu.

Design

Design je velmi minimalistický. Žádné množství tlačítek ani ovládacích prvků. Váha je pouhých 355g a v kombinaci například s XF27mm F2.8 se jedná o doopravdy kapesní fotoaparát, ale s pořádným výkonem. 

Na horním panelu dominuje volič výběru simulace filmu, který jsme poprvé dostali na modelu X-T50. Jsem si plně vědom, že některým lidem tento volič nevyhovuje, ale ruku na srdce dá se na něj zvyknout. Dokonce jsem se přistihl, že jsem za něj rád, protože konečně je jasně a graficky hezky zpracované měnění filmové simulace, kdy doopravdy v reálném čase vidíte změnu barev, kontrastů, tonality apod. 

V první generaci FUJI-X řady jsme neměli ani transparentní Q menu a člověk si změnil simulaci a tak nějak si musel pamatovat, jak obraz vypadal před tím. Nyní měníme simulace v reálném čase a i já, který bych simulace měl znát za ty roky jako vlastní boty, jsem byl překvapen jak dobře může vypadat třeba simulace, kterou normálně nepoužívám v dané scéně. 

Místo kompenzace expozice má X-M5 neoznačený volič, který slouží jako zadní roler, jindy jako kompenzace expozice dle daného nastavení. 

Velký PASM volič s automatickým režimem, poloautomatickými režimy, ale i hlavně funkcí vlog asi už nikoho moc nepřekvapí. 

Na zadním panelu dominuje LCD, který je plně otočný a lze ho tedy zaklopit. Další změnou je vstup na mikrofon přímo pod sáňkami, který je překrytý gumovou krytkou. Pro změnu ostřícího bodu je určen joystick, který je poměrně hluboko utopeny směrem ke spodní hraně fotoaparátu.

Minimalistický design X-M5 sluší. Na nic si nehraje a je velmi účelný. Samozřejmě velikost či spíše malost může mít i nevýhodu v komplikovanějším držení pro nás s většíma rukama, ale po chvilce si člověk zvykne. 

Další funkce

Zmíněná funkce VLOG se objevila již na X-S20. Po aktivaci se spustí ostření na oko a tvář. Navíc na dotykovém LCD se dají přepínat režimy videa a další nastavení. 


Vertikální video je poprvé jako funkce. Můžete nahrávat vertikální videa až do délky jedné minuty. I kvůli těmto režimům přibyla možnost nižšího datového toku, aby se takové video dalo snáze přenést do telefonu a z něho na sítě. 

Integrované mikrofony jsou poprvé tři a nastavovat je můžeme z menu. Priorita může být na přední, zadní nebo oba. Dále by mělo být možné filtrovat stálý šum například z klimatizace už při nahrávání. 

Pod LCD najdete možnost umístění větráku, který je stejný jako pro model X-H2(s) a X-S20. 

Pro koho je X-M5? 

Na první pohled by se mohlo zdát, že pro lidi, co nepotřebují hledáček a chtějí vytvářet obsah na sociální sítě a to jak fotku, tak video. 

Na druhý pohled se nejedná o fotoaparát s ochuzeným výkonem. Může klidně sloužit jako fotoaparát do kapsy na cesty například ke GFX. Já osobně vytvářím svá youtube videa na obouchanou X-T30 a X-M5 by byl rozhodně upgrade. 

Možnost použití dodatečného chlazení je příjemná věc nejen pro delší natáčení, ale umím si X-M5 představit i jako kameru s vysokým rozlišením pro streamování, protože i na to používám X-T30.

Moje zkušenosti 

Když mi byla X-M5 předávána, tak existovalo mnoho otazníků zda tento model vůbec pro někoho je. Já osobně jsem hned viděl několik průniků, které může vidět výše. Už po prvních pár minutách mi bylo jasné, že X-M5 po vytažení z krabice doopravdy skvěle ostří a těším se, až tento FW dostanou i další modely páté generace. 

S XF27mm F2.8 je fotoaparát super kompaktní a lehký. Absenci stabilizace snímače kompenzuje digitální stabilizace, ale fotoaparát je i s objektivem tak lehký, že by nebyl problém investovat do stabilizátoru, protože když nebude bojovat s váhou, tak nepotřebujete nic velkého a těžkého jako je Ronin SC apod.  

Osobně si myslím, že X-M5 má své místo na trhu a trochu zmírňuje absenci pocket camera (ne kompaktní, ale doslova do kapsy) od FUJIFILMU. Jediné, co bych si ještě přál je, abychom měli více pancake objektivů, které by se k X-M5 perfektně hodily.